United Kingdom - 10/10/2019
Race

RACE CARD

UNITED KINGDOM RACING THURSDAY 10 OCTOBER 2019 MEETING

GUNNEDAH / WYONG / AYR

RACE 1:

KELAHER INSTRUMENTATION AND ELECTRICAL (C2) HANDICAP (FROM GUNNEDAH RACE 4)

DISTANCE : 1400

TIME : 12:40 PM

PRIZE MONEY : A$22,000

NO.

HORSE NAME

EA

JOCKEY

TRAINER

WT (KG)

BAR

1

DERBY STAR

G M RYAN

CODY MORGAN

59.5

1

2

HEREDERO

A BULLOCK

K A LEES

59.5

9

3

MASTER CRAMSIE

YVETTE LEWIS

PETER G SINCLAIR

56.5

3

4

FOURTH PROTOCOL

MS J WORLEY

NEVILLE MCCARTHY

55.5

7

5

KLIFTEE

MS M WEIR

MS J CLEMENT

55.5

12

6

WASHINGTON GEORGE

MS R MURRAY

C K MARTIN

55

8

7

ANNIE'S STREET

J PRACEY-HOLMES

GAVIN GROTH

54

10

8

BLINKIN FANTASTIC

MS B HODDER

C R CLEGG

54

2

9

PENNY'S BONITAS

QIN YONG

S J DIXON

54

6

10

ROCKATOO

ASHLEY MORGAN

MS S GRILLS

54

4

11

PSITTACINE

SALLY TORRENS

54

11

12

BABBINBOON BOY

D MC LELLAN

MICHELLE FLEMING

54

5

RACE 2:

AUSSIE DUCT-IPD-SAL-PSA MAIDEN HANDICAP (FROM WYONG RACE 5)

DISTANCE : 1200

TIME : 12:55 PM

PRIZE MONEY : A$35,000

NO.

HORSE NAME

EA

JOCKEY

TRAINER

WT (KG)

BAR

1

AKARI

N RAWILLER

BRAD WIDDUP

59

9

2

FURLANA

G BUCKLEY

MS K GAVENLOCK

58.5

11

3

THREEOOD

J PARR

JOSEPH PRIDE

58.5

2

4

JOY AND MIRTH

K S LATHAM

MATTHEW SMITH

58

12

5

DUENNA

TIM CLARK

JAMES CUMMINGS

56.5

5

6

FIGHT FOR LOVE

JOSEPH PRIDE

56.5

13

7

DELECTOR

A GIBBONS

K A LEES

55.5

10

8

SNIPERESS

A ADKINS

M, W & J HAWKES

55.5

4

9

SUPERCEDE

R DOLAN

MARK NEWNHAM

54.5

7

10

ALL STAR ROCKET

RACHEL KING

G WATERHOUSE & A BOTT

54

8

11

CINDERS

J PENZA

L W CURTIS

54

1

12

COMPATRIOT

J INNES JNR

G A RYAN

54

3

13

INVINCIBLE KISS

CEJAY GRAHAM

WAYNE SEELIN

54

6

RACE 3:

KELAHER INSTRUMENTATION AND ELECTRICAL SPRING CUP (FROM GUNNEDAH RACE 5)

DISTANCE : 2050

TIME : 1:15 PM

PRIZE MONEY : A$22,000

NO.

HORSE NAME

EA

JOCKEY

TRAINER

WT (KG)

BAR

1

ATHENA'S VOICE

G M RYAN

R P NORTHAM

58

4

2

EXILIA MISS

L CUMBERLAND

STIRLING OSLAND

57

1

3

ZAGAYA

QIN YONG

BRYAN DIXON

57

3

4

HELSTAR

CLAYTON GALLAGHER

DAR LUNN

56.5

9

5

PALAMEDES

B LOOKER

STIRLING OSLAND

55

5

6

RAGE AGAINST

YVETTE LEWIS

STIRLING OSLAND

55

10

7

OUTTA SPACE

BROOKE STOWER

BRYAN DIXON

54

6

8

BRING THE JOY

WENDY PEEL

GAVIN GROTH

54

2

9

EVANGELIST

BILLY CRAY

MS L SELBY

54

8

10

YANKEE TANGO

MS R MURRAY

SALLY TORRENS

54

7

RACE 4:

LEGRAND AUST (C2) HANDICAP (FROM WYONG RACE 6)

DISTANCE : 1600

TIME : 1:35 PM

PRIZE MONEY : A$35,000

NO.

HORSE NAME

EA

JOCKEY

TRAINER

WT (KG)

BAR

1

TOROSO

J PARR

MS K GAVENLOCK

59

6

2

CITY OF LOVE

B AVDULLA

MS K WAUGH

56

4

3

BRIGID OF KILDARE

A GIBBONS

MATTHEW SMITH

55.5

2

4

COURU

C REITH

B F CAVANOUGH

54.5

7

5

AESOP'S FABLE

JEAN VAN OVERMEIRE

J G SARGENT

54

8

6

LILY ASTOLAT

RACHEL KING

BRAD WIDDUP

54

1

7

CLASSY FELLA

A ADKINS

MS C REID

54

10

8

TRESCHA

TIM CLARK

T J BARTLEY

54

5

9

STUNNED

J PENZA

STEPHEN SCHOFIELD

54

9

10

PRESSCOTT

MS L DAY

TESS WILKES

54

3

RACE 5:

KELAHER INSTRUMENTATION AND ELECTRICAL (BM66) HANDICAP (FROM GUNNEDAH RACE 6)

DISTANCE : 1300

TIME : 1:50 PM

PRIZE MONEY : A$22,000

NO.

HORSE NAME

EA

JOCKEY

TRAINER

WT (KG)

BAR

1

MYSTICISM

G M RYAN

CAMPBELL ROBERTS

62

3

2

NEW ENDEAVOUR

ASHLEY MORGAN

STIRLING OSLAND

60.5

7

3

BLINKIN FAST

WENDY PEEL

MS S GRILLS

59.5

9

4

CHARLIE'S LAW

A BULLOCK

K A LEES

59.5

8

5

WILLYAMA

VAD BOLOZHINSKYI

MS M MOSES

58

1

6

I AM DYNAMIC

B LOOKER

PETER G SINCLAIR

57.5

11

7

HE'S OUR TOY BOY

MS M WEIR

MS J CLEMENT

56.5

6

8

MALZOOM

J PRACEY-HOLMES

GAVIN GROTH

56

4

9

DANSPUR

D NORTHEY

GAVIN GROTH

55

5

10

RENA'S LAD

G SNOWDEN

G A O'BRIEN

55

10

11

DAN ROY

MS R MURRAY

MICHELLE FLEMING

54

2

RACE 6:

OMEGA-TRADER-MATCHMASTER (BM64) HANDICAP (FROM WYONG RACE 7)

DISTANCE : 1350

TIME : 2:10 PM

PRIZE MONEY : A$35,000

NO.

HORSE NAME

EA

JOCKEY

TRAINER

WT (KG)

BAR

1

GREAT DANGER

MS L DAY

K A LEES

62.5

11

2

CHIEF IN COMMAND

G BUCKLEY

DONNA GRISEDALE

61

2

3

ISORICH

CEJAY GRAHAM

WAYNE SEELIN

60

6

4

MO THE GREAT

J R COLLETT

MS K WAUGH

59.5

9

5

SPIN BOWLES

J PARR

M & D KEARNEY

59.5

1

6

ASKED TO LEAVE

J PENZA

MS J PRACEY

59

12

7

RISE TO FAME

A GIBBONS

MICK ATTARD

59

10

8

TRIPLE HERO

B SPRIGGS

D J NUGENT

57.5

7

9

LEGISTATION

JEAN VAN OVERMEIRE

W M SLINKARD

57

5

10

NOTABADIDEA

A ADKINS

J & G LEE

55.5

8

11

ARROGANT LASS

J FORD

MS G ENGLEBRECHT

54.5

4

12

THE PATRICIAN

RACHEL KING

R L PEARSE

54.5

3

RACE 7:

KELAHER INSTRUMENTATION AND ELECTRICAL (BM58) HANDICAP (FROM GUNNEDAH RACE 7)

DISTANCE : 1000

TIME : 2:25 PM

PRIZE MONEY : A$22,000

NO.

HORSE NAME

EA

JOCKEY

TRAINER

WT (KG)

BAR

1

EPIC DECISION

YVETTE LEWIS

GAVIN GROTH

64.5

15

2

THE MONT

K J COWAN

CODY MORGAN

61

4

3

JUSTIFY

QIN YONG

MARK SCHMETZER

60.5

7

4

BLINKIN LEGEND

MS B HODDER

C R CLEGG

60

1

5

LORD TONY

MS M WEIR

TROY O'NEILE

59.5

5

6

ESCEBEE

M A MILTON

59

17

7

SNIPEX ABAA

G M RYAN

G A O'BRIEN

59

12

8

TALDORA MISS

A BULLOCK

J A BERRY

59

14

9

AKECHETA

BILLY CRAY

MELANIE O'GORMAN

58.5

10

10

ST LUKE

D MC LELLAN

MICHELLE FLEMING

58.5

9

11

CASH FACTOR

ASHLEY MORGAN

SIMON CASEY

57.5

13

12

FUSSDINADO

L C MORGAN

57.5

8

13

MS WICKED NICCI

J PRACEY-HOLMES

B T PARKER

57.5

3

14

ONE MORE LEGEND

D NORTHEY

MELANIE O'GORMAN

57.5

11

15

PALACE STREET

BROOKE STOWER

PETER G SINCLAIR

55.5

18

16

PURELY ROYAL

CONNIE GREIG

54

6

17

SAPIENCE

BRYAN DIXON

54

2

18

SIR AUSSIE

S W THOMPSON

54

16

RACE 8:

REPELEC-LEVEY AGENCIES - BRILLIANT (C2) HANDICAP (FROM WYONG RACE 8)

DISTANCE : 1100

TIME : 2:45 PM

PRIZE MONEY : A$35,000

NO.

HORSE NAME

EA

JOCKEY

TRAINER

WT (KG)

BAR

1

BARE NAKED LADY

J PARR

T J BARTLEY

59

7

2

CAPTAIN JIMMY

DAVID J SMITH

59

1

3

KOSCIUSKO

CEJAY GRAHAM

PATRICK WEBSTER

58.5

10

4

BENTLEY MAGIC

G BUCKLEY

MATTHEW SMITH

58

11

5

FALLGOLD

TIM CLARK

JAMES CUMMINGS

56.5

13

6

POWER RUSH

B AVDULLA

K A LEES

56.5

8

7

EVELEIGH

R DOLAN

JOSEPH PRIDE

56

9

8

LEGISLATION

A HYERONIMUS

DAVID PFIEFFER

55.5

4

9

INTERRAM

A GIBBONS

MS K WAUGH

55

2

10

MADAM OAKS

J R COLLETT

DAVID PFIEFFER

55

5

11

SOUL REVIVAL

J FORD

J L ROBERTS

55

12

12

YITAI SYNERGY

RACHEL KING

P & P SNOWDEN

55

6

13

BROOKE

S LISNYY

JULIE HOLLOWAY

54

3

RACE 9:

BOOK CHRISTMAS PARTIES AT AYR RACECOURSE NOVICE STAKES (CLASS 5) (FROM AYR RACE 1)

DISTANCE : 1207

TIME : 9:00 PM

PRIZE MONEY : £5600

NO.

HORSE NAME

EA

JOCKEY

TRAINER

WT (LBS)

BAR

1

ASMUND

B A CURTIS

K R BURKE

131

1

2

BAILEYS BLUES

J FANNING

M JOHNSTON

131

5

3

INNINGS

T HAMILTON

R A FAHEY

131

3

4

GARNOCK VALLEY

D ALLAN

R M SMITH

126

2

5

GRANDADS BEST GIRL

BEN ROBINSON

MISS L A PERRATT

126

4

6

KLARA SPIRIT

J P SULLIVAN

R M SMITH

126

6

RACE 10:

WINTER BREAKS AT WESTERN HOUSE HOTEL HANDICAP (CLASS 5) (FROM AYR RACE 2)

DISTANCE : 2012

TIME : 9:30 PM

PRIZE MONEY : £6830

NO.

HORSE NAME

EA

JOCKEY

TRAINER

WT (LBS)

BAR

1

GLASSES UP

D TUDHOPE

R M SMITH

138

3

2

EDGAR ALLAN POE

D ALLAN

REBECCA BASTIMAN

136

12

3

SARVI

JAMIE GORMLEY

J S GOLDIE

133

1

4

ROYAL SHAHEEN

P MULRENNAN

A C WHILLANS

131

8

5

ROYAL REGENT

CONNOR MURTAGH

MRS L B NORMILE

130

10

6

PIONEERING

B A CURTIS

ROGER FELL

130

7

7

ICONIC CODE

J FANNING

K DALGLEISH

129

2

8

SPIRIT OF SARWAN

HARRISON SHAW

STEF KENIRY

128

9

9

FIRBY

CALLUM RODRIGUEZ

M DODS

128

11

10

FLINT HILL

CONNOR BEASLEY

M DODS

126

5

11

MAJESTE

T EAVES

REBECCA BASTIMAN

124

4

12

THREE CASTLES

S A GRAY

K DALGLEISH

120

6

RACE 11:

WESTERN HOUSE WEDDING OPEN DAY 27 OCTOBER HANDICAP (CLASS 6) (FROM AYR RACE 3)

DISTANCE : 1006

TIME : 10:05 PM

PRIZE MONEY : £5878

NO.

HORSE NAME

EA

JOCKEY

TRAINER

WT (LBS)

BAR

1

QUANAH

D TUDHOPE

LIAM BAILEY

134

2

2

PIAZON

KEVIN STOTT

JULIA BROOKE

133

11

3

ADAM'S ALE

CONNOR MURTAGH

MRS MARJORIE FIFE

133

6

4

REGO PARK LADY

J P SULLIVAN

A MURRAY

130

1

5

GROUNDWORKER

P MULRENNAN

P T MIDGLEY

130

3

6

CLASSIC PURSUIT

S H JAMES

MRS MARJORIE FIFE

130

10

7

NIGHT LAW

HARRISON SHAW

KATIE SCOTT

129

7

8

VENTURA SECRET

CALLUM RODRIGUEZ

M DODS

125

4

9

POPPING CORKS

BEN ROBINSON

MISS L A PERRATT

125

5

10

TRULOVE

JAMIE GORMLEY

J RICHES

123

8

11

SAMBUCCA SPIRIT

CAM HARDIE

P T MIDGLEY

119

12

12

CORTON LASS

J FANNING

K DALGLEISH

119

9

13

STAR CRACKER

P MATHERS

J S GOLDIE

119

13

RACE 12:

WESTERN HOUSE HOTEL HANDICAP (CLASS 4) (FROM AYR RACE 4)

DISTANCE : 1207

TIME : 10:40 PM

PRIZE MONEY : £10600

NO.

HORSE NAME

EA

JOCKEY

TRAINER

WT (LBS)

BAR

1

DARK DEFENDER

T EAVES

REBECCA BASTIMAN

137

5

2

SUMMER DAYDREAM

J FANNING

K DALGLEISH

133

3

3

JOHN KIRKUP

CONNOR BEASLEY

M DODS

133

8

4

KAPONO

B A CURTIS

ROGER FELL

132

6

5

LUCKY LUCKY MAN

S P DAVIS

R A FAHEY

132

11

6

GALLOWAY HILLS

T HAMILTON

PHILLIP MAKIN

132

4

7

BUCCANEERS VAULT

KEVIN STOTT

P T MIDGLEY

131

10

8

TOMMY G

COREY MADDEN

J S GOLDIE

130

9

9

DANCING RAVE

D TUDHOPE

D O'MEARA

128

1

10

YES YOU

P MULRENNAN

I JARDINE

127

12

11